TÉMA Imunita

Dětský imunitní systém

Choulostivý dětský organismus, jeho ochrana a podpora ve správném vývoji a růstu, to jsou témata, která zajímají a mnohdy znepokojují snad každou maminku. Stejně tak pojem dětský imunitní systém – jak vlastně funguje, nakolik je vyvinutý po narození a v raném věku dítěte, jak jej můžeme zdravě posílit a také nepřetěžovat?

Dětská imunita se dělí na imunitu vrozenou a imunitu získanou (adaptivní). Vrozená imunita, chránící organismus zejména po porodu, kdy se poprvé setkává s mikroorganismy prostředí mimo tělo matky a reaguje na ně, má zároveň vliv na uplatnění později získané imunity v systému obranyschopnosti organismu (tvorba protilátek.)

Důležitost střevní mikroflóry

Zdravá, přirozená střevní mikroflóra má na imunitu dětského organismu zásadní vliv, díky jejím podnětům dosahuje organismus správných imunitních odpovědí. Proto je stále kladen tak velký důraz na dlouhodobé kojení, popř. přechod na kvalitní umělou výživu, obsahující co nejvíce tolik důležitých prebiotik (složitých cukrů) a protilátek, jako je tomu u mateřského mléka. Díky těmto látkám vznikají ve střevě prospěšné bakterie a mikroorganismy, podporující aktivní činnost střevní mikroflóry, což je základem k vytvoření zdravé celkové imunity dítěte.

Vliv běžných infekcí na dětskou imunitu

Není třeba propadat panice v zimních měsících nebo bránit dítěti ve styku s ostatními dětmi. Dítě se i přes vaši snahu setká v batolecím a předškolním věku s mnoha novými infekty, na které nebude připravené. Organismus se tak setkává s novými viry a reaguje na ně vytvořením vlastních obranných protilátek, čímž se celkový imunitní systém dítěte přirozeně posílí. Každá prodělaná infekce tak má i své výhody.

Naopak k oslabení imunity může dojít při často opakovaných, chronických onemocněních, je tedy třeba dbát na správné doléčení, udržet dítě po nemoci v klidu a nic zbytečně neuspěchat. Nevhodné je také časté a mnohdy neopodstatněné podávání antibiotik.

Jak posílit dětskou imunitu

K posílení imunity našeho dítěte můžeme významně přispět i my sami:

 • v raném věku především dlouhodobým kojením a podáváním vhodné kojenecké stravy, s výběrem vám pomůže váš pediatr
 • dostatek ovoce, zeleniny a mléčných výrobků s živou bakteriální kulturou, potraviny obsahující probiotika
 • sledovat reakce dítěte na nově zavedené produkty (potraviny, léky) v případě možné alergie se obrátit na lékaře
 • nesnažit se řešit i sebemenší nachlazení či jinou infekci podáváním antibiotik a vždy se poradit s lékařem
 • dostatečná fyzická aktivita přiměřená věku dítěte, nepřetěžování organismu bezprostředně po prodělání nemoci, nebo u malých dětí, po očkování

Vliv očkování na dětskou imunitu

O vlivu očkování na dětskou imunitu se stále vedou dalekosáhlé spory. Je pravda, že očkovací kalendář současných povinných očkování může vést laika k názoru, že je jich pro malé dítě zbytečně moc, zvlášť když se přidají ještě ta nepovinná, avšak doporučovaná.

Nejčastěji se rodiče ptají, zda takové množství vakcín spíš neohrozí přirozenou imunitu dítěte, zda některá očkování už nejsou zbytečná, nebo jestli není lepší počkat, až bude dítě starší.

Nejnovější poznatky pediatrických center a výzkumy kontroly pro výskyt infekcí a prevence nás však vedou k těmto závěrům:

V porovnání s každodenní zátěží v podobě bakterií z prachu a potravin, se kterou se dětský imunitní systém setkává a musí jí čelit, je vliv očkování zanedbatelný. Ve většině případů se očkuje neživými vakcínami (obsahujícími mrtvé viry). Časový odstup mezi jednotlivými termíny očkování je navržen tak, aby nemohlo dojít k příliš velké zátěži na imunitní systém dítěte. Očkování však s sebou samozřejmě nese riziko vedlejších účinků, které se projevují individuálně.

Rodiče, ale i někteří odborníci by si měli uvědomit, že pokud se už s některými nemocemi dávno nesetkáváme, je to jistě i vlivem trvajícího plošného očkování. Rušit proto některá povinná očkování není příliš šťastným rozhodnutím, jak nám už nyní dokazuje zvýšený výskyt např. černého kašle v okolních zemích. Stejný výsledek bude mít zřejmě nově zrušená vakcína proti tuberkulóze. Důvodem nového výskytu těchto epidemických chorob je nárůst migrace ze zemí s velmi nízkým standardem očkování, ale i hygieny. Své děti bychom proto měli naopak chránit důsledněji.

Proč se držet očkovacího kalendáře? Je navržen tak, aby vakcíny v dané době chránily dítě v tom nejzranitelnějším věku. Oddalování očkování tak může snadno vést k propásnutí nejkritičtější doby a zbytečnému vystavení dítěte riziku nákazy.

Dětský imunitní systém patří do témat
 • imunita dětí Lucinecka222 30.11.2017 22:52:22

  Očkování jsme zkoušeli jednou a už nikdy víc, děti na to měly nepěknou reakci.. doporučuji určitě vitaminy C, hlívu ustříčnou nebo martánky imunoforte.. tyto 3 doplňky se nám osvědčily ze všeho nejvíc a to jsem toho už s dětmi vyzkoušela nespočet..

 • Střevní mikroflora a imunita Jana 27.11.2017 00:38:24

  S důležitostí střevní mikroflóry musím souhlasit. Mým dvoum dětem dávám probiotika nezávisle na podpoření imunity. Dávám jim to kvůli kvasinkám (trpěly na moučnivku, ekzémy apod. způsobené kvasinkami). Od té doby nejsou vůbec nemocní. Moje třetí nejstarší holčička na to netrpěla, tak jsem jí to moc nedávala, jen příležitostně, když si sama řekla. Při nástupu do školky mi hodně marodila, tak jsem se teď při nástupu do školy rozhodla podpořit imu i jinak než medem a ovocem, koupila jsem jí Marťánky Imunoforte na doporučení od kamarádky a fakt super, ještě ani jednou mi nemarodila. :)

  • Re: Střevní mikroflora a imunita Anika 27.11.2017 11:52:51

   Tyjo, tak to s těmi kvasinkami je drsné. To jsem nevěděla. Naštěstí na to děti netrpí, ale vím, že známá má podobné problémy.
   Jinak Martánky Imunoforte jsem taky koupila nedávno a zatím moc spoko

 • Jita 08.03.2017 10:07:09

  Vyzkoušela jsem toho více...a nejlépe se mi u syna osvědčil Preventan Junior. Stačí 1-2 tabletky denně a opravdu mi přijde syn odolnější.

 • Renáta 26.10.2015 12:43:15

  Dětem dávám Imunit 5Prevemax s jahodovou příchutí a už tak moc nechybí ve škole, při stavu kdy na ně něco leze zabírá do 5ti minut.

  • Re: Julča 02.12.2015 11:19:07

   My bereme Imunilky a jsou super :-)

 • Imunita Rozárka 20.10.2015 13:07:10

  Teď je na virozy a infekce počasí jako stvořené a tak své dcerce každý den vařím čaj s cistronem a medem, do toho jí ještě přidávám zázvor. A abych tu péči o imunitu ještě zpečetila, tak bereme každý den Imunilky. Jsou cucavé a barevné, takže je to zábava :D

  • Re: Imunita martička 16.11.2015 12:02:36

   Imunilky náš Peťánek miluje...to čaj a jené zdravé věci to ne..ale tohle by jedl klidně i několikrát denně :D

   • Re: Re: Imunita Julča 02.12.2015 11:17:17

    No jo, vidí něco co vypadá jak bonbóny, navíc to tak skoro i chutná..tak by to jedly pořád :)

   • Re: Re: Imunita Magdička 20.11.2015 14:52:24

    Tak to se nedivím, jednou jsme je zkoušela a jsou vážně moc dobré. Hlavně jsem td na ně viděla reportáž a ta mě utvrdila, že dávám svým dětem to nejlepší.

 • Senzycol Roman Sušek 20.05.2015 09:52:40

  Dobrý den, Senzycol mlsáme celá rodina a pomáhá všichni jsme fit. Samozřejmě, že musíme na sebe dávat pozor, ale zatím musím zaklepat, že pomáhá.

 • donald Katka 05.11.2013 07:45:57

  Pro malé děti? Sirup Donald je od jednoho roku a obsahuje betaglukany a laktoferiny, moc pomáhá bránit syna a ted uz i dceru proti nemocem i nachlazeni:-)

 • Laktobacily Ivana 10.10.2013 08:51:10

  Do teď jsem nevěděla co mám dětem koupit, ale po přečtení vašich rad mě Laktobacily zaujaly a určitě je vyzkouším.

 • Laktobacily Klára 23.09.2013 11:35:48

  Já taky sázím na přírodní, proto malé kupuji Imunit Laktobacily. Působí tam, kde mají, obsahují můj osvědčený fenykl a jsou jahůdkové, takže malá neprotestuje:)

 • Laktobacily Hanka 23.09.2013 11:00:49

  Já pro děti kupuji Laktobacily Imunit. Chválí si i jejich jahodovou chuť, takže mi konečně něco zobou a líbí se mi, že neobsahují cukry.

 • digi 21.12.2012 11:02:48

  Já biopron dceři taky dávám a zabírá nám dobře...trpěla často na nachlazení, takže nám to poradila doktorka a funguje to.Navíc jsou to přírodní látky, což beru jako velké plus

 • imunita katka.novakova9 20.04.2012 10:49:46

  Aduškaa:
  Opravdu ten Biopron tak pomáhá? Nám právě známá říkala, at ho zkusíme, že je dobrý, včera mi to říkala další známá:). Tak to asi taky vyzkoušíme. Protože našemu malému nic moc nezabíra:(

 • Komentář byl smazán katka.novakova9 20.04.2012 10:49:15

 • imunita katka.novakova9 20.04.2012 10:48:33

  Aduškaa:
  Opravdu ten Biopron tak pomáhá? Nám právě známá říkala, at ho zkusíme, že je dobrý, včera mi to říkala další známá:). Tak to asi taky vyzkoušíme. Protože našemu malému nic moc nezabíra:(

 • Aduškaa 10.04.2012 15:22:25

  Mám malého syna, který má oslabenou imunitu. Paní doktorka nám doporučila Biopron Junior. Je to přírodní, takže to neškodí. Dává se to díteti od 1 měsíce a je to sáček , který se jendou denne smichá s jídlem nebo pitím. A opravdu to pomáhá. Takže můžu do poručit.

 • Komentář byl smazán Aduškaa 10.04.2012 15:21:34

 • Stáňa 24.01.2012 15:36:13

  Já pro děti určitě doporučuju hlívu ústřičnou. Taky ji užívám, nedávala bych dětem nic, co bych sama neměla odzkoušené. Kromě imunity podporuje i zažívání a opravdu nejsme tak často nemocní jako známí s dětmi v našem okolí.

 • podpora imunity Eva 18.01.2012 12:48:02

  Doporučuji všem dávat dětem novinku Kapky vit. C a kapky B komplex, stojí cca společně (i s dárečkem pro dítě) kolem 180Kč, vydrží cca 2 měsíce, výborně chutnají, výrobce Generica, jen je musíte sami chtít, protože lékárny raději prodávají multivitamíny, kde je hladina vit. nízká, jenže jsou drahé a tak z hlediska marže pro lékárnu výhodnější.


Imunita patří do témat

Adresář

Poradna na téma Imunita

Diskuze na téma Imunita

 • Adriana 04.03.2018 20:03 Imunita

  Aha, děkuji moc :) Já jsem si to myslela, ale pro jistotu se ptám :) A ty vital jsou na co? :)

 • Tereza 25.02.2018 19:02 Imunita

  Ahoj Jiřino, děkuji za radu. Už jsem se na ty vitamíny dívala a taky o nich uvažuju... Jaké si mám…

 • Jiřina 04.02.2018 14:02 Imunita

  Beru B12, B6, lecitin, v tobolkách. Nevěřím těm t-zv. xy v jednom,vitamíny beru každý zvlášť…

 • Jiřina 29.01.2018 20:01 Imunita

  Terezo, já jsem teda spíše pro doplňování vitamínů prostřednictvím stravy... Ale chápu, ne vždy je…

 • Tereza 22.01.2018 17:01 Imunita

  Ahojky všem :) Tak nějak ě zajímá, jak se tváříte na užívání vitamínů v tabletách? Jse pro nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku