TÉMA Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromadění lymfoidní tkáně, jež široce nasedá na strop a přilehlou část nosohltanu.

Nosní mandle je největší u batolat a dětí předškolního věku. Plní zde funkci jakéhosi obranáře, který má chránit dýchací systém před vniknutím virů a jiných infekcí. S přibývajícím věkem se nosní mandle zmenšuje - u dětí dorostového věku se vyskytuje jen ojediněle.

V některých případech, kdy je útok infekčních chorob příliš častý, může nosní mandle trvale zbytnět a ojediněle se stát sama zdrojem infekce. Pak je nutno nastalou situaci nějakým způsobem řešit. Většinou se provede chirurgické odstranění zvětšené nosní mandle.

Zvětšená nosní mandle a její odstranění

 • jestliže nosní mandle zduří, nabývá polokulovitého tvaru, povrch je členitý, rozbrázděný, sliznice je zarudlá a pokrytá hlenem. Svým vzhledem připomíná polovinu vlašského ořechu
 • zbytnění nosní mandle má za následek ztížené dýchání nosem, dítě dýchá ústy, ve spánku často chrápe, dýchání je povrchní a spánek neklidný, takže děti bývají unavené, bledé, nevyspalé
 • ztíženým až nemožným dýcháním nosem je také porušena funkce nosní dutiny - odpadá zvlhčování a ohřívání vdechovaného vzduchu, zhoršená ventilace nosní dutiny má za následek také zhoršenou funkci středoušních dutin a vedlejších dutin nosních
 • děti trpí častými záněty středouší, záněty vedlejších nosních dutin, mají huhňavou řeč, často nedoslýchají, vlivem špatného povrchního dýchání dochází k deformitě hrudníku (je plochý), celkově špatně prospívají. Tak se může dítě dostat do začarovaného kruhu (nosní mandle se stává ložiskem infekce)
 • pokud se opakují infekty dýchacích cest, záněty středouší či záněty vedlejších nosních dutin s výše uvedenými potížemi, je na místě vyšetření odborným lékařem - otorinolaryngologem, který většinou za takových okolností doporučí odstranění nosní mandle
 • u dětí mladších 3 let se zákrok provádí výjimečně a to jen tehdy, jde-li prakticky o úplné „ucpání" nosu.

Jak probíhá odstranění nosní mandle

Dnes se jedná většinou o jednoduchý chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Zákrok se provádí ráno. Nejdříve dítě dostane „uklidňující" sirup, takže mnoho z nich již neví ani o následné injekci, natož o zákroku. Po probuzení dítě stráví zbytek dne pod lékařským dohledem na pokoji v nemocnici, čímž je zajištěn klid dítěte po zákroku a již zmíněný pooperační dohled, včetně závěrečného vyšetření před odchodem z nemocnice.

Je nutné dítě odvézt domů autem, cesta hromadnou dopravou je z důvodu možné infekce vyloučena. Důležitá je samozřejmě následná péče v rodině, pokud dítě navštěvuje předškolní či školní zařízení, je nezbytná dostatečná rekonvalescence, včetně nácviku správného dýchání.

 

Máte zkušenosti s odstraněním nosní mandle?

Nosní mandle patří do témat
 • zvětšené mandle Howard Wolovitz 11.12.2014 23:17:06

  Pokud vás trápízvětšené mandle, tamurčitě vyzkoušejte tytokapky:http://www.gigalekarna.cz/produkt/lymphomyosot-heel-kapky-30ml/ , mé dceři pomohlyzmenšit mandli, takže jsme sní nemuseli ani na operaci.

 • Hans 23.04.2011 14:24:03

  Je to už přes dvacet let, co mi vyndavali nosní mandli. Nevím, jestli se to dřív dělalo jinak, ale rozhodně jsem nebyl v celkové anestezii. Byl to hnus, celé si to dost dobře pamatuji dodnes. A nejhorší bylo, že se mi to nechtělo zhojit, tak jsem ležel v nemocnici týden a vesele krvácel (co dělá žaludek plný krve nemusím snad psát).

 • Snad už ne.... Sára 01.04.2011 19:05:56

  Dcera (5 let) byla na mandli minulé léto a pevně doufám, že už znovu nepůjdeme. Snášela to velmi špatně. Trvalo to asi 45 minut, už nevím, byla jsem vynervovaná. Přivezli ji křičící, protože je budí už na sále. Byla ještě napůl mimo a nechtěla mne k sobě pustit. Křičela, kopala kolem sebe a tahala si kanylu z ruky. Nemohla jsem jí dát ani napít po té narkóze. Odpoledne jsme šly domů. Komplikace nebyly, ale dlouho neklidně v noci spala a dodnes se bojí lidí s rouškou přes ústa. Tím nechci nikoho děsit, jen to ta moje kočička těžko snášela. Rýmy a záněty středního ucha trochu ustoupily, ale vzhledem k tomu, že mandle dorůstá, uvidíme co bude dál.

 • Odstranění nosních mandlí rios 30.03.2011 06:59:02

  ahoj, těžko říct, jestli odstranění mých nosních mandlí bylo nutné nebo ne.. každopádně jsem to podstoupil ve věku kolem 3 nebo více let a pamatuju si to dodnes a zážitek to nebyl příjemný.. byl jsem v částečné anestezii..dodnes si pamatuju tu chuť kovu jak mi pan doktor tu mandli vytahoval.. pak jsem jí chtěl ukázat a ta mandle byl takový chuchvalec tkáně, trochu do zelena, takové jakoby pocuchané maso..
  no to škrábání kovu o tu kost fakt nikomu nepřeju, na druhou stranu se to dalo přežít.. v dnešní době si myslím, že je lepší vyzkoušet nejdřív třeba změnu jídelníčku nebo nějaký alternativní přístup než rovnou operaci, ale tehdy se holt o takových věcech nevědělo :)


Imunita patří do témat

Adresář

Poradna na téma Imunita

Diskuze na téma Imunita

 • Adriana 04.03.2018 20:03 Imunita

  Aha, děkuji moc :) Já jsem si to myslela, ale pro jistotu se ptám :) A ty vital jsou na co? :)

 • Tereza 25.02.2018 19:02 Imunita

  Ahoj Jiřino, děkuji za radu. Už jsem se na ty vitamíny dívala a taky o nich uvažuju... Jaké si mám…

 • Jiřina 04.02.2018 14:02 Imunita

  Beru B12, B6, lecitin, v tobolkách. Nevěřím těm t-zv. xy v jednom,vitamíny beru každý zvlášť…

 • Jiřina 29.01.2018 20:01 Imunita

  Terezo, já jsem teda spíše pro doplňování vitamínů prostřednictvím stravy... Ale chápu, ne vždy je…

 • Tereza 22.01.2018 17:01 Imunita

  Ahojky všem :) Tak nějak ě zajímá, jak se tváříte na užívání vitamínů v tabletách? Jse pro nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku