TÉMA Imunita

Posilování dětské imunity přirozenou cestou

S nástupem dětí do školek může některým rodinám nastat období, kdy dítě začne často marodit. Jde většinou o trápení v podobě infekce dýchacích cest. Imunitní systém je souhrn mechanismů zajišťujících integritu organismu rozeznáváním a likvidací cizích či vlastních, ale potenciálně škodlivých struktur. Projevuje se obranyschopností organismu. Jak ji dětem přirozeně posilovat?

Účinný lék na chřipku nebo rýmu ještě dnešní moderní medicína neobjevila, ale existuje několik jednoduchých zásad, jejichž dodržováním můžeme předcházet nemocem a posilovat imunitu dospělých i dětí velmi účinně.

Pobyt na čerstvém vzduchu

Dítě by mělo být venku denně za každého počasí, pokud nejsou například extrémní mrozy. Hodina denně představuje skutečně minimum. Podpoří se prokrvení sliznic dýchacích cest, očí a uší a vniknutí škodlivých zárodků do těla to hodně znepřístupní cestu.

Dostatek pohybu

Alespoň jednou denně se řádně zapotit a zadýchat, říkávaly už naše babičky. Imunitnímu systému tím nedovolíme zlenivět. Stačí dětem nebránit v jejich oblíbených aktivitách - pobíhání, hopsání, tančení, různé dětské hry.

Vyvážená strava - půl zdraví

Dětský organismus potřebuje všechny důležité živiny. Především je třeba se bránit dnes tak častému nadbytku sladkostí a fastfoodu. Obojí děti poškozuje - dochází k překyselení organismu. Také vitaminové preparáty nejsou ideální, a vlastně by je měl předepisovat lékař. Nemohou nahradit čerstvé ovoce a zeleninu. Na podzim odborníci často doporučují kysané zelí kvůli přirozenému obsahu vitamínu C a probiotickým bakteriím, podobně jako česnek a cibuli, které často označují za jakási přírodní antibiotika; obsahují i hodně prospěšných antioxidantů, podobně jako mrkev.

Svůj velký význam mají i zakysané výrobky, které podporují správnou střevní mikroflóru, a tím přirozené bakteriální bariéry našeho organismu. Dobré podmínky pro růst mikroflóry vytváří vláknina (je hlavně v obilovinách, celozrnných výrobcích a ovoci a zelenině). Dostatek kvalitních tekutin má rovněž zásadní význam pro dobrý chod našeho organismu. Proto je nutné, aby v závislosti na věku a na tom, kolik vypotí třeba při sportování, vypilo dítě 1,5 až 2,5 litru neslazené vody denně.

Spánek je základ

Nedostatek spánku se projevuje podrážděností, náladovostí, paradoxně i nespavostí a často také zvýšenou nemocností. Obranyschopnost většiny dětí prokazatelně snižuje to, že se pořádně nevyspí, protože je maminka musí kvůli práci dát do školky co nejdřív. Ráno probíhá ve spěchu, dítě se často pořádně nenají atd.

Otužilci neznají chřipku

Naprostá většina otužilců neví, co je to chřipka, rýma nebo kašel. Otužování přitom není jen plavání v zimní Vltavě, ale i mnohem jednodušší sprchování studenou vodou po ránu nebo mnohem příjemnější saunování jednou týdně.

Pozitivní účinky saunování

 • zlepšuje adaptaci na změny teplot, které nás činí náchylné k infekci
 • uvolňuje a pročišťuje dýchací cesty
 • zvyšuje počet buněk schopných likvidovat viry a bakterie, včetně buněk, které zlepšují obranyschopnost samotných sliznic dýchacích cest
 • také děti zklidňuje, zlepšuje činnost jejich srdce a cév, chuť k jídlu atd.
 • příznivé efekty saunování vydrží až šest dní, takže stačí do sauny zajít jedenkrát týdně

Další zásady pro posílení dětské imunity

 • Je také důležité, abychom v bytě neměli v zimě přetopeno (ne víc než 22 °C) a na noc topení vypínali. Dítě by ven nemělo chodit nabalené, ani málo oblečené.
 • Nepřítomnost cigaretového kouře - děti vystavené pasivnímu kouření jsou o 30 % více vystaveny riziku onemocnění dýchacích cest.
 • Návyk automatického mytí rukou po návratu domů a před jídlem
 • Hlídání hmotnosti - obezita imunitě neprospívá

Všechny výše uvedené postupy pomáhají i dospělým. Také jejich imunita potřebuje pravidelnou údržbu a posilování. A navíc - právě od rodičů se děti učí o své zdraví pečovat. Buďme jim tedy příkladem.

 

Máte nějaké osvědčené tipy, jak udržet děti zdravé?

Posilování dětské imunity přirozenou cestou patří do témat
 • Janča 13.10.2015 20:40:31

  U nás loni nástup do školky opravdu hrůza...pořád dokola jsme se plácaly v rýmě a takových těch virózách,kdy ta rýma klesla do krku...takže jsem začala preventivně každý den čistit nosánek mořskou vodou - pomocí kapiček Quixx Baby a zatím letos se držíme...takže fungují :o)

 • imunita Milan 22.01.2015 09:55:10

  Ten článek je velmi dobrý. Vystihuje podstatu. Ješte bych snad dodal, pokud možno,
  nic nekupovat v lékárnách...vše alternativní je o mnoho lepší...
  Omzit antibiotika na nevyhnutné minimum.
  A pro takové prípady jako uvádí,Jana, exisuje tradiční čnská medicína (Tiens), která si
  s takovými prípady umí poradit... jen to není hned....

 • echinacea Mirka 25.11.2014 10:31:11

  Já dětem dávám echinaceové kapky s hlívou a ženšenem. Těm dětským vitamínům moc nevěřím a hlavně to kazí zuby. Vždy jim kápu do čaje a jsou fakt zdravé...musím to zaklepat na dřevo

 • Markéta 23.09.2013 13:40:13

  Já taky dávám dětem Donalda. Chutná jim, protože je sladký a pro mě je důležité to, že obsahuje látky, které posilují jejich imunitu, proto nebývají nemocné.

 • imunita Lucie 26.08.2012 22:11:48

  Já vyzkoušela na podporu imunity nejdřív všechny ty klasické věci, nakonec jsem to udělala jinak, protože to nepomáhalo. Koupila jsme jim Imunit sirup donald, sirup obsahuje důležité betaglukany z hlívy ústřičné a to jim imunitu podpořilo bezvadně. Je sladoučký a není drahý.

  • Re: imunita Pavla 04.09.2012 19:26:59

   Tak jsem ho dceři vyzkoušela taky koupit a uvidíme. Nevadí jí jako jiné sirupy, takže každý den dáváme. Dárečky jsou super.

 • Jana 11.12.2011 14:33:33

  Naše dcera od mala trpí na uši,rýmy a už jsem bezradná zkusili jsme vše,ale jde znát že díky uším brala víckrát antibiotika a bohužel má imunitu skoro na nule.také jí spousty ovoce zeleniny obléká se podle počasí,tak co s tím?Na někoho platí to co v článku,ale najde se i jedinec na kterého neplatí nic.

 • Imunita novina 29.12.2010 21:49:03

  Já to beru tak, že přílišná sterilita spíš škodí..prostě normál....

 • otuzovani gabina 19.11.2010 19:05:08

  Není to špatné, ale taky není nad přírodu a nad přirozenost. Vitamíny, otužování, solné jeskyně... Sauna je také zajímavá zkušenost. Zapakatel.cz nabízí vynikající slevu na vstup do sauny :-)

 • Imunita Olina 30.08.2010 12:43:34

  Někdo posiluje imunitu svých dětí tím, že je nechává sníst cokoliv ze země, ovoce a zeleninu schválně nemyje, ruce taky ne. Nejsem žádnej cíťa, ale tohle mi přijde přehnaný. Rady uvedené v články mi přijdou rozumné. Ještě bych zdůraznila - nevyhýbat se dětskému kolektivu, hlavně před nástupem do školky, ať si děti zvyknou. Pak to pro ně a jejich organismus nebude takový šok.


Imunita patří do témat

Adresář

Poradna na téma Imunita

Diskuze na téma Imunita

 • Adriana 04.03.2018 20:03 Imunita

  Aha, děkuji moc :) Já jsem si to myslela, ale pro jistotu se ptám :) A ty vital jsou na co? :)

 • Tereza 25.02.2018 19:02 Imunita

  Ahoj Jiřino, děkuji za radu. Už jsem se na ty vitamíny dívala a taky o nich uvažuju... Jaké si mám…

 • Jiřina 04.02.2018 14:02 Imunita

  Beru B12, B6, lecitin, v tobolkách. Nevěřím těm t-zv. xy v jednom,vitamíny beru každý zvlášť…

 • Jiřina 29.01.2018 20:01 Imunita

  Terezo, já jsem teda spíše pro doplňování vitamínů prostřednictvím stravy... Ale chápu, ne vždy je…

 • Tereza 22.01.2018 17:01 Imunita

  Ahojky všem :) Tak nějak ě zajímá, jak se tváříte na užívání vitamínů v tabletách? Jse pro nebo…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku