Imunita

Posilování dětské imunity přirozenou cestou

Šárka Balcarová
30.08.2010

S nástupem dětí do školek může některým rodinám nastat období, kdy dítě začne často marodit. Jde většinou o trápení v podobě infekce dýchacích cest. Imunitní systém je souhrn mechanismů zajišťujících integritu organismu rozeznáváním a likvidací cizích či vlastních, ale potenciálně škodlivých struktur. Projevuje se obranyschopností organismu. Jak ji dětem přirozeně posilovat?

Účinný lék na chřipku nebo rýmu ještě dnešní moderní medicína neobjevila, ale existuje několik jednoduchých zásad, jejichž dodržováním můžeme předcházet nemocem a posilovat imunitu dospělých i dětí velmi účinně.

Pobyt na čerstvém vzduchu

Dítě by mělo být venku denně za každého počasí, pokud nejsou například extrémní mrozy. Hodina denně představuje skutečně minimum. Podpoří se prokrvení sliznic dýchacích cest, očí a uší a vniknutí škodlivých zárodků do těla to hodně znepřístupní cestu.

Dostatek pohybu

Alespoň jednou denně se řádně zapotit a zadýchat, říkávaly už naše babičky. Imunitnímu systému tím nedovolíme zlenivět. Stačí dětem nebránit v jejich oblíbených aktivitách - pobíhání, hopsání, tančení, různé dětské hry.

Vyvážená strava - půl zdraví

Dětský organismus potřebuje všechny důležité živiny. Především je třeba se bránit dnes tak častému nadbytku sladkostí a fastfoodu. Obojí děti poškozuje - dochází k překyselení organismu. Také vitaminové preparáty nejsou ideální, a vlastně by je měl předepisovat lékař. Nemohou nahradit čerstvé ovoce a zeleninu. Na podzim odborníci často doporučují kysané zelí kvůli přirozenému obsahu vitamínu C a probiotickým bakteriím, podobně jako česnek a cibuli, které často označují za jakási přírodní antibiotika; obsahují i hodně prospěšných antioxidantů, podobně jako mrkev.

Svůj velký význam mají i zakysané výrobky, které podporují správnou střevní mikroflóru, a tím přirozené bakteriální bariéry našeho organismu. Dobré podmínky pro růst mikroflóry vytváří vláknina (je hlavně v obilovinách, celozrnných výrobcích a ovoci a zelenině). Dostatek kvalitních tekutin má rovněž zásadní význam pro dobrý chod našeho organismu. Proto je nutné, aby v závislosti na věku a na tom, kolik vypotí třeba při sportování, vypilo dítě 1,5 až 2,5 litru neslazené vody denně.

Spánek je základ

Nedostatek spánku se projevuje podrážděností, náladovostí, paradoxně i nespavostí a často také zvýšenou nemocností. Obranyschopnost většiny dětí prokazatelně snižuje to, že se pořádně nevyspí, protože je maminka musí kvůli práci dát do školky co nejdřív. Ráno probíhá ve spěchu, dítě se často pořádně nenají atd.

Otužilci neznají chřipku

Naprostá většina otužilců neví, co je to chřipka, rýma nebo kašel. Otužování přitom není jen plavání v zimní Vltavě, ale i mnohem jednodušší sprchování studenou vodou po ránu nebo mnohem příjemnější saunování jednou týdně.

Pozitivní účinky saunování

  • zlepšuje adaptaci na změny teplot, které nás činí náchylné k infekci
  • uvolňuje a pročišťuje dýchací cesty
  • zvyšuje počet buněk schopných likvidovat viry a bakterie, včetně buněk, které zlepšují obranyschopnost samotných sliznic dýchacích cest
  • také děti zklidňuje, zlepšuje činnost jejich srdce a cév, chuť k jídlu atd.
  • příznivé efekty saunování vydrží až šest dní, takže stačí do sauny zajít jedenkrát týdně

Další zásady pro posílení dětské imunity

  • Je také důležité, abychom v bytě neměli v zimě přetopeno (ne víc než 22 °C) a na noc topení vypínali. Dítě by ven nemělo chodit nabalené, ani málo oblečené.
  • Nepřítomnost cigaretového kouře - děti vystavené pasivnímu kouření jsou o 30 % více vystaveny riziku onemocnění dýchacích cest.
  • Návyk automatického mytí rukou po návratu domů a před jídlem
  • Hlídání hmotnosti - obezita imunitě neprospívá

Všechny výše uvedené postupy pomáhají i dospělým. Také jejich imunita potřebuje pravidelnou údržbu a posilování. A navíc - právě od rodičů se děti učí o své zdraví pečovat. Buďme jim tedy příkladem.

 

Máte nějaké osvědčené tipy, jak udržet děti zdravé?

Autor: Šárka Balcarová

Proč vznikají kuří oka
Meningokok - bakterie, která rychle zabíjí

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...