zdroj: Pixabay.com
Zápal plic - pneumonie

Zápal plic u dlouhodobě nemocných

Veronika Tůmová
27.07.2020

Zápal plic čili pneumonie může pro seniory a pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko znamenat závažné riziko. Tato nemoc patří mezi jednu z hlavních příčin úmrtí u starších osob. Může mít bakteriálního původce, mohou ho způsobovat viry, méně často pak i další mikroorganismy.

Mezi nejčastějšími příčinami zápalu plic je bakterie Streptococcus pneumoniae, častěji známá jako pneumokok. Dlouhodobé upoutání na lůžko je samo o sobě velice psychicky náročné, omezená hybnost s sebou nese i další zdravotní komplikace a sama o sobě může zhoršit zdravotní stav. Zápal plic patří k nejvážnějším komplikacím nemocných dlouhodobě upoutaných na lůžko.

Zápal plic u dlouhodobě ležících seniorů

Riziko zápalu plic výrazně vzrůstá ve stáří. Obranyschopnost organismu se s věkem přirozeně snižuje, léčení trvá déle a častěji hrozí komplikace. Nemocní, kteří jsou upoutaní na lůžko, setrvávají dlouhou dobu ve stejné poloze a dochází tak u nich k nežádoucímu hromadění tekutin, které se v dýchacích cestách přirozeně vyskytují. Často trpí také podvýživou, objevují se u nich infekce, záněty močových cest nebo chudokrevnost. U lidí ve vyšším věku se však přidávají i další potíže, senioři jsou křehčí, vyrovnávají se hůř se změnami a stresujícími situacemi. Mnohdy trpí ne jednou, ale hned několika přidruženými nemocemi, které je oslabují. U starších osob nastává také častěji hromadění hlenu v plicích, oslabené svalstvo jim neumožňuje dostatečnou schopnost vykašlávání.

Zápal plic u pacientů po operacích

Zápal plic se může objevit i u lidí, kteří se zotavují po více či méně náročných operacích. Jejich organismus je celkově oslabený a soustředěný na snahu zahojit rány. To může usnadnit infekcím proniknutí do těla a propuknutí zápalu plic. Ležící pacienti se zpravidla nakazí i bakteriemi přítomnými v organismu. Nakazit se je možné i od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od bacilonosiče. Velkým problémem léčby zápalu plic se stává odolnost bakterií na antibiotika. Vzhledem k méně nápadným příznakům u starších osob může být účinný lék nasazen příliš pozdě. Riziko onemocnění pneumokokovými infekcemi, včetně pneumokokového zápalu plic, lze snížit očkováním, které je navíc pro seniory starší 65 let hrazené zdravotní pojišťovnou.

Zápal plic při oslabení imunity, prevence a možnost očkování

Narušit obranyschopnost organismu může například i jiné onemocnění nebo nezdravý životní styl. Ohroženi jsou především kuřáci, astmatici, diabetici, lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, rozedmou plic, bronchitidou, nemocní s poruchou krvetvorby, jaterními a ledvinovými chorobami apod. Jedinou ochranu před agresivními kmeny pneumokoků představuje očkování. Pokud o něm začnete uvažovat, zeptejte se svého lékaře, která vakcína je pro vás tou nejvhodnější. A co platí obecně? Vyhýbejte se místům s velkou kumulací obyvatel, zvláště v době, kdy se necítíte nejlépe. Snažte se dodržovat zdravý životní styl bez kouření, nadváhy, jíst vyváženou stravu a pamatovat na věku přiměřenou pohybovou aktivitu.

Rozhovor s biochemičkou Lenkou Svobodovou: Jak podpořit imunitu vhodnou stravou? 

Autor: Veronika Tůmová

Co způsobuje nedostatek hořčíku v našem těle?
Časté zdravotní problémy u dětí na letních táborech a letošní hygienická opatření

Další články

Léčba koloidním stříbrem: Ano, nebo ne?
Alternativní medicína

Léčba koloidním stříbrem: Ano, nebo ne?

29.06.2020

Koloidní stříbro můžeme označit jako oblíbený alternativní způsob léčby. Jde podle všeho o účinný lék na celou řadu zánětů, někteří mu však přisuzují až zázračné léčebné účinky tak ...